تحلیل و معرفی بناهای شاخص ایران و جهان


عنوان دوره : تحلیل و معرفی بناهای شاخص ایران و جهان از ایده تا جزئیات


هدف دوره : شناخت شاهکارهای طراحی داخلی و معماری میتواند تاثیر به سزایی در افزایش قدرت طراحی طراحان داشته باشد. با تجزیه و تحلیل و نقد این آثار از مرحله ایده و کانسپت تا جزئیات اجرایی می توانیم روند طراحی را در هر یک از این آثار آموخته و با دید بهتری به طراحی بپردازیم . چرا که این روش روشنگر بسیاری از زوایای تاریک در مسیر طراحی برای ما خواهد بود . این اقدام بر خلاف تقلید کورکورانه و ظاهری است و سبب می شود که در دراز مدت تاثیری مطلوب بر مسیر حرفه ای طراحان بگذارد.   
مخاطبین دوره : طراحان داخلی – معماران و کلیه دست اندرکاران در این زمینه بالاخص افرادی که قصد دارند با این کار به صورت شخصی در دفتر طراحی خود اقدام به طراحی کنند. دانشجویان و فارغ التحصیلان طراحی داخلی و معماری که از داشتن دوره فوق محروم بوده اند یا جسته و گریخته از آن اندک بهره ای برده اند.

شیوه تدریس : این درس در سه مرحله صورت می گیرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود . در قسمتی از آن بناهای شاخص از طریق نمایش اسلاید در قالب Power Point و PDF توسط ویدیو پرژکتور ارائه می شود که مرحله شناخت از مباحث طراحی (ایده ، روند طراحی ، کانسپت ، عوامل موثر در طراحی و ...) است و مدارک بنا شامل پلان ، برش ، نما و جزئیات را شامل می شود . در مرحله دوم که در آتلیه برگزار میشود ، مرحله نقد و تحلیل خواهیم داشت که مدارک بنا از نقطه نظر های مختلف تجزیه و تحلیل و بررسی می گردد . در سومین مرحله سعی بر آن می شود که برخی از شاهکارهای معماران معروف واقع در ایران و کشورهای همسایه مورد بازدید قرار گیرد تا با توضیحات استاد مربوطه ، درک مطالب آموخته در فضایی ملموس صورت گیرد که این قسمت همراه با کروکی و عکاسی است .
انتظارات در پایان دوره آموزشی : انتظار می رود فراگیر بتواند آثار و شاهکارها را بشناسد ، آن ها را به خوبی تحلیل کند و نقاط قوت آن را در پروژه خود به شیوه شخصی مورد استفاده قرار دهد . ضمن اینکه شاهکارهای مدرن تاثیر به سزایی در امروز طراحی داخلی و معماری ایفا می کند و می تواند شکل دهنده مسیر یک طراح باشد.


سر فصل های دوره : چه عواملی سبب شاهکار شدن یک بنا میشود – معرفی بناهای شاخص معماری جهان – معرفی بناهای شاخص معماری سنتی ایران – معرفی و تحلیل بناهای قابل توجه معماری معاصر ایران – شناخت تاریخچه ، عوامل موثر بر طراحی ،ایده های شکل دهنده و طراح پروژه های شاخص – بررسی نقاط ضعف هر اثر و نحوه مواجه با آن – شناسایی نقاط مثبت هر پروژه و الگوگیری از آن – خوانش مدارک هر بنا اعم از پلان ، برش ، نما و جزئیات – تجزیه تحلیل هر اثر از نقطه نظر هندسه ، سلسله مراتب ،جزء به کل ، تناسبات – شبکه و مدول - -حجم کلی – نورگیری – فضای ارتباطی به فضای مورد استفاده (ارتباط اصلی ، فرعی و ارتباط عمودی) سازه ساختمان – ارتباط پلان به برش و نما – عناصر تکراری و عناصر یگانه – تقارن و تعادل – بازدید از پروژه ها همراه با یافتن View مناسب برای عکاسی – تحلیل در محل – یافتن ایده بنا بدون دانستن ایده طراح با بررسی در محل و ... .

تحلیل و معرفی بناهای شاخص ایران و جهان مشاهده شده توسط Customers تحلیل و معرفی بناهای شاخص ایران و جهان - تحلیل و معرفی بناهای شاخص ایران و جهان از ایده تا جزئیات - مرکز تخصصی آموزش طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی - تصویرگران پویا اندیش رتبه:4.4