سبک شناسی معماری و طراحی داخلی

عنوان دوره : سبک شناسی معماری و طراحی داخلی

هدف دوره : تاریخ معماری ، چراغ راه معماران آینده است از این رو شناخت سبک هایی که پیش از این شکل گرفته اند به معماران و طراحان داخلی کمک شایانی می کند. علاوه بر این که ما در سبک های  نو ظهور نیازمند شناخت از مبانی فلسفی این سبک ها هستیم گاه در برخی طراحی ها نیاز است که از سبک های کهن استفاده نماییم از این رو بدون شناخت اجزای آن نمی توان روحیه آن را دریافت.
مخاطبین دوره : طراحان داخلی ، معماران ، طراحان صحنه (رشته سینما )دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته طراحی داخلی و معماری ، نویسندگان و مقاله نویسان معماری و طراحی داخلی و کلیه علاقه مندان به مبحث تاریخ سبک شناسی در معماری.
پیش نیاز دوره : این درس پیش نیازی ندارد اما خود پیش نیاز درس تحلیل و معرفی بناهای شاخص ایران و جهان از ایده تا جزئیات است . چرا که تا سبک های مهم را نشناسیم شناخت بناهای هر سبک کاری دشوار خواهد بود .
شیوه تدریس : در این دوره اغلب مطالب توسط استاد به صورت تئوریک و در قالب اسلاید با بهره گیری از Power Point و PDF با ویدیو پرژکتور نمایش داده خواهد شد ، سپس به عنوان نمونه موردی در برخی از سبک ها به عنوان پروژه به دانشجویان آثاری داده می شود تا بیشتر مورد شناسایی واقع گردند. سفر به برخی از شهرهای ایران و کشورهای دیگر جهان برای بازدید از آثار شاخص برخی سبک ها به همراه استاد صورت خواهد گرفت که سبب شناخت بنا از نزدیک وقرارگیری در فضای آن خواهد بود . توضیحات مدرس از روی نقشه های اولیه و نقشه های وضع موجود ، گرفتن تصاویرمعمارانه از view های مختلف و دیتیله ، برداشت (رولوه ) ، زدن کروکی از اهداف این گونه سفرها خواهد بود.ضمن این که برای پروژه هایی که سفر به آن مقدور نباشد ، تور مجازی برای درک بهتر ترتیب داده شده است .
انتظارات در پایان دوره آموزشی : انتظار می رود فراگیر بتواند در پایان از سبک های مختلف کشورهای جهان و ایران شناخت حاصل نموده و بناهای مطرح هر سبک را به دقت مطالعه نماید .
اگر دنبال سبکی برای کارهای طراحی خود است از بین آنها سبکی مشخص یا سبکی التقاطی انتخاب نماید . ضمن اینکه شناخت خود را از معماری و طراحی داخلی افزایش دهد . ضمنا هنرجویان می توانند از آثار دستی (کروکی ها) یا عکس های خود از سفرها ترتیب نمایشگاهی انفرادی یا گروهی را تحت هدایت موسسه صورت دهند.
سرفصل های دوره : معرفی سبک های تاریخی جهان (بین النهرین – معماری پیش از تاریخ – مصر – هند – چین – ژاپن – امریکای میانه یا آزتک – تمدن های اژه ای – یونان یا کلاسیک – روم یا رومی – صدر مسیحیت – بیزانس - رومانسک – گوتیک - رنسانس – باروک و روکوکو ) معرفی سبک های ایرانی ( پیش از تاریخ – پارسی – پارتی – خراسانی – رازی – آذری – اصفهانی – معاصر ) معرفی سبک ها و بناهای شاخص معاصر جهان (انقلاب صنعتی – مکتب شیکاگو – هنر نو Nouveau Art – سبک داستیل – جنبش فوتوریسم – مدرسه باهاس – کانستراکتیوسیم – معماری مدرن – معماری ارگانیک – بروتالیسم – مینیمالیسم – پست مدرن – های تک – اکوتک – نئوکلاسیک – دیکانستراکشن – فولدینگ – معماری پرش کیهانی – بیونیک یا بایونیک و ...) شناخت معماران برتر هر سبک و هر دوره – معرفی آثار شاخص هر دوره و سبک – نمایش فیلم آثار شاخص – تفاوت های سبک ها و علت سستی سبک های پیشین – نقش سبک ها در طراحی امروزین با نگاه ویژه طراحی داخلی و دکوراسیون آن ها .

سبک شناسی معماری و طراحی داخلی مشاهده شده توسط Customers سبک شناسی معماری و طراحی داخلی - سبک شناسی معماری و طراحی داخلی رتبه:4.4